CHIRURGICZNE LECZENIE WRASTAJACYCH PAZNOKCI

Usuwanie paznokcia polega na wycięciu fragmentu płytki paznokcia lub całego wrastającego paznokcia. Problem wrastających paznokci to dolegliwość, która obejmuje około 15% populacji. Najczęściej schorzenie dotyczy dużego palucha stopy. Główną przyczyną problemów z wrastającym paznokciem jest niewłaściwe obcinanie (wycinanie bocznych krawędzi paznokcia) i noszenie ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do zranienia wału paznokciowego i trudnego do wygojenia stanu zapalnego.

Zabieg chirurgicznego usuwania paznokcia.

Jedną z metod leczenia wrastającego paznokcia jest chirurgiczne usunięcie płytki wrastającego paznokcia. Paznokieć może być wycięty w całości lub tylko brzeżny fragment płytki na całej jej długości. Zabieg chirurgicznego usunięcia paznokcia przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa kilka minut (10-15 min). W przypadku rozległego stanu zapalnego zabieg powinien zostać odroczony do momentu, w którym zapalenie zostanie złagodzone. W celu zmniejszenia stanu zapalnego zalecane są kąpiele w wodzie z mydłem, maści z antybiotykiem lub antybiotyki zażywane doustnie. Zabieg usuwania paznokcia polega na wycięciu płytki paznokcia wraz z macierzą (łożyskiem) paznokcia. Cięcie rzadko obejmuje cały paznokieć (5% przypadków), zwykle chirurg zaleca je w sytuacji, gdy cała płytka podeszła ropą lub jest zniszczona grzybicą. Po wycięciu paznokcia chirurg nadaje mu właściwy kształt i niekiedy zakłada pojedyncze szwy.

Rekonwalescencja po usunięciu wrastającego paznokcia.

Po zabiegu zaleca się leżeć przez jeden dzień z nogą uniesioną do góry na kilku poduszkach. W ten sposób ogranicza się ryzyko krwawień. W pierwszych dniach od zabiegu można odczuwać ból i dyskomfort, który powinny uśmierzyć leki przeciwbólowe. Dzień, dwa dni po zabiegu można już zacząć chodzić. Jeżeli na palec zostały założone szwy, powinny zostać usunięte po upływie ok. 7 dni. Uprawianie sportu należy odłożyć na dwa-trzy tygodnie po zabiegu, aby okolica wokół paznokcia zdążyła się dobrze wygoić.