Prosaki to drobne zmiany skórne będące wynikiem gromadzenia się łoju w gruczołach łojowych. Najprościej usuwa się je za pomocą lasera. Prosaki (łac. milia) to niewielkie zmiany skórne (cysty), które mają postać kuleczek o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do ziaren prosa. Przypominają krostki, dlatego też są często mylone z kaszakami, brodawkami łojotokowymi, trądzikiem, a nawet objawami chorób przenoszonych drogą płciową. Ponieważ są twarde, nie da się ich wycisnąć. Mogą mieć wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów.
Występują głównie u niemowląt, ale zdarza się, że osoby dorosłe też je mają. Zazwyczaj pojawiają się w skupiskach na twarzy, głównie w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie. Czasami tworzą się również na prąciu, mosznie lub wargach sromowych (u kobiet z reguły są mniejsze niż u mężczyzn). Prosakami nie można się zarazić. Nie są one niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie powodują żadnych uciążliwych objawów w postaci swędzenia czy pieczenia. Stanowią problem estetyczny, dlatego też wiele osób decyduje się na ich usunięcie.
Przyczyny powstawania prosaków nie są do końca znane. Te zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry tworzą się, gdy w ujściach gruczołów dochodzi do nadmiernego gromadzenia się łoju. Rogowacenie mieszków włosowych prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i zbierania się sebum tuż pod skórą. W takich warunkach prosaki stają się twarde i wyraźnie odgraniczone od otaczających je tkanek.
RODZAJE PROSAKÓW:
Prosaków nie wolno samodzielnie wyciskać, ponieważ w ten można sposób uszkodzić naskórek, doprowadzić do powstania blizny lub zakażenia. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usunięcie prosaków w gabinecie medycyny estetycznej i/lub kosmetologii i wyłuszczenie zmian. Spośród wielu metod pozwalających skutecznie pozbyć się prosaków najczęściej stosowane sposoby to: nakłucie i czyszczenie zawartości prosaka za pomocą sterylnej, jednorazowej igły, zwykle podczas kosmetologicznego zabiegu oczyszczania manualnego na zimno, ponadto chirurgiczne łyżeczkowanie i zabiegi przeprowadzane z użyciem lasera lub plazmy medycznej.
STOSUJE SIĘ NASTĘPUJĄCE ZABIEGI :
PRZECIWSKAZANIA :
Copyright © 2023 Klinika Łabiak Wszelkie prawa zastrzeżone. Design & development by MW PROGRESS Obsługa Informatyczna Firm